Co trzeba wiedzieć o podatku CIT?

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga znajomości różnych form opodatkowania. Jedną z nich jest CIT, czyli podatek dochodowy od osób prawnych. Kogo obowiązuje, jak go zapłacić oraz stawki obecnie funkcjonują?

Podatek CIT (z ang. Corporate Income Tax) jest obowiązkową opłatą dla przedsiębiorców , których działalność funkcjonuje głównie jako spółka kapitałowa – z ograniczoną odpowiedzialnością bądź akcyjna.

Jego zasady zostały opisane w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r.

Kogo obowiązuje?

Dotyczy on przedsiębiorstw, których dochody pochodzą z terytorium Polski. To przede wszystkim spółki prawa handlowego, czyli akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością. Należność obowiązuje także podatkowe grupy kapitałowe, które składają się z co najmniej dwóch spółek prawa handlowego. Ponadto, podatek zapłacą fundacje, banki bądź stowarzyszenia.

Wyjątek stanowią takie instytucje jak jednostki budżetowe, NBP czy Skarb Państwa.

Ile wynosi CIT?

Podstawowa stawka podatku to 19%. Istnieje jednak możliwość opłacania niższej należności.

9-procentowy podatek dotyczy przede wszystkim małych firm, które dopiero rozpoczęły swoją działalność. Obowiązuje on w pierwszym roku ich funkcjonowania. Co ważne, z preferencyjnej stawki mogą skorzystać także przedsiębiorstwa, których przychody wyniosły nie więcej niż 2 000 000 euro.

Warto zaznaczyć, że obecny limit – w przeliczeniu na złotówki – to 9 030 600 złotych. W przyszłym roku będzie on jednak wyższy i wyniesie 9 188 200 złotych. Skąd ta zmiana? Aby ustalić limity na rok 2022, stosuje się kurs euro z 1 października.

Jak rozliczyć należność?

Firmy muszą złożyć formularz CIT-8. Dotyczy on nie tylko przedsiębiorstw posiadających swoją siedzibę w Polsce, ale także poza nią. W takiej sytuacji opodatkowaniu podlega jedynie dochód uzyskany na terenie Polski.

Ile czasu mają więc przedsiębiorcy na złożenie deklaracji? Muszą to zrobić w ciągu 3 miesięcy od zakończenia roku podatkowego. Jeśli rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym, to podatnicy mają czas do końca marca. Wypełniają wówczas formularz CIT-8, informujący o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty.

Mając podstawowe informacje o podatku CIT, jego rozliczanie może stać się łatwiejsze. Warto uważnie śledzić kolejne, planowane zmiany, które mają pojawić się już w przyszłym roku wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu.

Może Ci się spodobać

O sukience na 3 sposoby [opis produktu]

Jak rozbudzić kreatywność?

Sukienka w kropki, bursztynowa zgryzota i aplikacja, która zmienia świat cz. III

Czy wiesz, jaki podatek płacisz za sok? Co warto wiedzieć o Vacie

3 thoughts on “Co trzeba wiedzieć o podatku CIT?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *