22 cytaty na 2022 rok

Kolejny rok to miliony myśli, planów i wątpliwości. Czasem jednak to właśnie słowa innych pomagają podjąć ważne decyzje. I właśnie dlatego dzisiaj pojawiają się tutaj 22 cytaty z różnych książek bądź wypowiedzi inspirujących osób. 😉

1. Jutro jest zawsze czyste, nieskalane żadnym błędem.

Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”

2. Jedyna rzecz, której można być pewnym na tym świecie, to tabliczka mnożenia.

Lucy Maud Montgomery „Błękitny zamek”

3. Czyś zauważył – zastanowiła się Ania – że gdy ktoś powiada, iż ‘uważa za swój obowiązek donieść ci’ o czymś to musisz przygotować się na przykrą wiadomość? Dlaczego ludzie nigdy nie ‘uważają za swój obowiązek donieść ci’ miłych wieści zasłyszanych o tobie?

Lucy Maud Montgomery „Ania z Avonlea”

4. Myśl o przeszłości tylko wtedy, kiedy może ci ona sprawić przyjemność.

Jane Austen „Duma i uprzedzenie”

5. Kto do dziesiątej nie odrobił pierwszej połowy dziennej roboty, ten często nie odrobi i drugiej.

Emily Bronte „Wichrowe wzgórza”

6. Może dlatego wydaję ci się szczęśliwy, ponieważ cieszę się tym, co mam, a nie tęsknię za tym, czego nie mam.

Lew Tołstoj „Anna Karenina”

7. I okazuje się nagle, że każdy człowiek jest niezastąpiony. Nawet najmniej ważny, najskromniejszy, najbardziej cichy. Po każdym tworzy się wyrwa, mniejsza lub większa. Tyle miliardów ludzi, popatrz! I wszyscy niezastąpieni. I po każdym zostaje coś nieuchwytnego, ale dziwnie realnego, coś, co należy ponieść dalej.

Małgorzata Musierowicz „Feblik”

8. – Wiesz , ile człowiek ma zmysłów?
– Eee… no, pięć w zasadzie – powiedziała Cesia, przyszły lekarz.
– Sześć ma zmysłów. Ten szósty jest, kto wie, czy nie najbardziej potrzebny. To zmysł humoru. Im częściej się nim posługujemy, tym życie wydaje się łatwiejsze.

Małgorzata Musierowicz „Szósta klepka”

9. Ludzie zamykają się przed innymi ludźmi. Jakby nie rozumieli, że bez tych innych nie da się żyć po ludzku. Drugi człowiek jest nam potrzebny – właśnie dlatego, że jest inny. A tymczasem to inność właśnie najbardziej dziś ludzi odpycha i straszy. Boją się jej tak, że wciąż na nowo się odgradzają, obudowują, opatrują etykietkami. Tworzą grupy, w których obowiązuje takie samo zdanie na każdy temat. Zapominają o tym, że to właśnie różnice zdań pozwalają dotrzeć do prawdy.

Małgorzata Musierowicz „Nutria i Nerwus”

10. Pamiętaj, że jeśli kiedykolwiek będziesz potrzebować pomocnej dłoni, znajdziesz ją na końcu każdego z twoich ramion. Wraz z wiekiem odkryjesz, że masz dwie dłonie, jedną do pomagania sobie, a drugą do pomagania innym.

Audrey Hepburn

11. Ludzie, nawet bardziej niż rzeczy, muszą być odbudowywani, odnawiani, ponownie ożywiani, odzyskiwani i rehabilitowani (…) Nigdy nikogo nie odrzucaj.

Audrey Hepburn

12. Pamięć to coś naprawdę dziwnego. Szufladki ma wypchane kompletnie nieprzydatnymi, bezsensownymi rzeczami. A człowiek zapomina jedną po drugiej te ważne, naprawdę potrzebne.

Haruki Murakami „Po zmierzchu”

13. Jeśli wystarczająco długo patrzy się na deszcz i nie myśli o niczym, człowieka stopniowo ogarnia uczucie, że jego ciało się uwalnia, otrząsa z rzeczywistości świata. Deszcz ma hipnotyzującą moc.

Haruki Murakami „Na południe od granicy, na zachód od słońca”

14. Jak masz głupio myśleć, lepiej odpocznij.

Haruki Murakami „Kafka nad morzem”

15. Tak długo, jak jesteśmy ludźmi, tak długo będziemy się mylić.

Haruki Murakami „Tańcz, tańcz, tańcz”

16. Nie tracąc nadziei trzeba powoli rozplątywać zasupłane nitki. Choćby sprawa wyglądała beznadziejnie, zawsze gdzieś znajdzie się jakiś luźny koniec. Gdy wokół jest ciemno, pozostaje tylko spokojne czekanie, aż oczy przywykną do mroku.

Haruki Murakami „Norwegian Wood”

17. Ciekawość wyciąga z ukrycia odwagę i budzi ją. Ale w większości przypadków ciekawość od razu znika i odwaga musi dalej iść sama. Ciekawość przypomina wesołego kolegę, któremu nie można zaufać. Podpuści cię, ile może, potem w odpowiednim momencie się zmyje. A człowiek sam musi dalej sobie radzić, próbując zebrać się na odwagę.

 Haruki Murakami „Kronika ptaka nakręcacza”


18. Błogosławieni, którzy potrafią śmiać się z własnej głupoty, albowiem będą mieć ubaw do końca życia.

Ks. Jan Twardowski

19. Bądź dobrą rzeką. Gdy staną ci na drodze nieprzyjazne skały – opłyń je. Gdy napotkasz wyniosłe góry – wymiń je. Gdy stracisz grunt – spadnij radosnym wodospadem w dół. Gdy napotkasz bagna – nie zgub się. Gdy nastanie mroźny czas – okryj się płytą lodu i płyń spokojnym nurtem dalej.

Ks. Mieczysław Maliński „Elementarz dla początkujących, zaawansowanych i dojrzałych”

20.  Najważniejsze, żeby nie stanąć, ale być w drodze. Żeby nie zatrzymać się na żadnym etapie życia. Żeby nie powiedzieć sobie na żadnym etapie rozwoju, w żadnej chwili: “Dość. Wystarczy. Już jestem dość mądry, już dość się naczytałem, nasłuchałem, napracowałem, należy mi się emerytura”. Nie. Nie należy ci się emerytura. Do ostatniej chwili. Trzeba iść naprzód. Trzeba być w drodze – do pełni twojego człowieczeństwa. Czy zdążysz? Nie zdążysz. Nigdy nie zdążysz osiągnąć pełni. Ale w którymś momencie, gdy będziesz w drodze, porwie Cię Bóg w swoje objęcia i powie: Dość. Wystarczy.

Ks. Mieczysław Maliński „Wrażliwość na Polskę”

21. Mizantropi i nudziarze zawsze mają na nogach brzydkie, nieciekawe, ponure skarpetki, zaś ludzie szlachetni, pogodni, i mądrzy hedoniści dbają o swoje skarpetki, nie bacząc na to, że przeznaczenie skarpetki jest raczej przyziemne. (…) Stawiam zatem postulat skarpetki wiele mówiącej, wesołej, barwnej i optymistycznej! Taką nośmy i cieszmy się, spoglądając na nią z góry.

Leopold Tyrmand „Wędrówki i myśli porucznika Stukułki”

22. Życie jest straszne, ale ja postanowiłem, że jest piękne.

Bogumił Hrabal

Może Ci się spodobać

„Esencjalista. Mniej, ale lepiej” – recenzja książki

7 powodów, dla których powinniście przeczytać książkę Natalii Hatalskiej [recenzja „Wieku paradoksów”]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *